Od czego zacząć wybór systemu ERP?

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, by stwierdzić, czy taki system jest nam rzeczywiście potrzebny.

Dostępne pomoce: „Wstęp do analizy Microsoft Dynamics NAV

Kiedy trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem systemu informatycznego wspomagającego działalność?

Zastanawiają się Państwo, czy warto się przymierzać do kompletnego systemu ERP do zarządzania firmą? Wiele z najlepszych współczesnych systemów ma budowę modułową, tak że na początek można wdrożyć wyłącznie funkcjonalność niezbędną, a ulepszenia i rozszerzenia wprowadzać dopiero, gdy zaczną być naprawdę potrzebne. W odróżnieniu od starszych systemów ERP, współczesne elastyczne rozwiązania można dopasować do praktycznie każdego istotnego procesu czy praktyki działania, w tym w zakresie zarządzania finansami, sprzedażą i usługami, produkcją czy kadrami.
Aby wstępnie się zorientować, co może Państwu dać nowy system, warto się zastanowić nad istotnymi punktami zwrotnymi w organizacji lub głównymi obszarami, w których należy maksymalnie zwiększyć wydajność, żeby firma mogła się rozwijać.

Istotne punkty

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, jakie istotne punkty zwrotne stwarzają zapotrzebowanie i sygnalizują konieczność instalacji nowego systemu informatycznego. Istnieje szereg wyraźnych sygnałów konieczności wprowadzenia zmian:

Jak szybko rozwija się firma?

Niedawno pojawiła się znaczna liczba nowych klientów? W ofercie pojawiły się nowe wyroby i usługi? Zwiększyło się zatrudnienie, bo pracownicy już nie byli w stanie sprostać zleceniom? Firma rozszerza zakres działalności? A systemy i oprogramowanie firmowe są w takim samym stanie, w jakim były, gdy obroty, liczba klientów, produktów i usług czy zatrudnionych jeszcze nie przyprawiała o zawrót głowy?

Z życia firmy

Firma Cronus produkuje i rozprowadza specjalizowaną aparaturę pomiarową dla przemysłu spożywczego. Idzie jej dobrze. Handlowcy właśnie zdobyli duży kontrakt z czołowym producentem zdrowej żywności. Ponadto, Cronus analizuje możliwości współpracy z kilkoma producentami kosmetyków. Kilka od dawna opracowywanych w firmie produktów ostatecznie wprowadzono do produkcji i już są w magazynach. Oprócz centrali w Poznaniu, firma otworzyła centrum dystrybucyjne i biuro handlowe w Krakowie. Niedawno też zwiększono zatrudnienie, ponieważ pracy mocno przybyło.

ciąg dalszy w następnym artykule…